Energetika

Čistá a dostupná energie pro všechny je základním pilířem udržitelného života, zdraví obyvatel, prosperity i bezpečnosti České republiky. Zasadíme se o energetický systém, který bude klimaticky neutrální, efektivní, spravedlivý a demokratický, odolný vůči krizím a geopolitickým rizikům a zároveň bude respektovat planetární meze. Jeho základem budou energetika a teplárenství založené na obnovitelných zdrojích energie, chytré infrastruktuře, spolupráci v rámci Evropy a aktivní participaci občanů, obcí a firem.

Základem stabilního a bezpečného systému je vyvážený energetický mix, založený na větrných a solárních elektrárnách a akumulaci energie a doplněný dalšími zdroji. Zaměříme se proto na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE) na výrobě elektřiny na 35 % do roku 2030 s výhledem klimatické neutrality do roku 2050. Zrychlíme a zdigitalizujeme povolovací procesy, vytvoříme jednotné meziresortní kontaktní místo (one-stop-shop) a zapojíme veřejnost prostřednictvím participativního plánování projektů. Legislativně i finančně podpoříme komunitní energetiku a založíme národní platformu pro sdílení osvědčených postupů a financování. Podpoříme rozšíření chytrých měřicích systémů a zavedeme tarifní struktury podporující úspory energie a flexibilitu spotřeby. Zvýšíme tempo renovace budov na 3 % ročně, přičemž zvláštní důraz klademe na podporu zranitelných domácností a prevenci energetické chudoby.

Budeme usilovat o zákonné zakotvení ukončení spalování uhlí pro výrobu elektřiny a tepla nejpozději do roku 2033, přičemž zajistíme doprovodná opatření pro podporu zaměstnanosti, rekvalifikaci a posílení regionálních ekonomik. Zrušíme přímé i nepřímé dotace pro fosilní paliva. Dekarbonizace teplárenství je nezbytnou podmínkou dosažení klimatické neutrality do roku 2050. V maximální možné míře proto podpoříme rozvoj velkých tepelných čerpadel a kogenerace, tedy kombinované výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů a bioplynu.

Budeme investovat do výzkumu a inovací zaměřených na oblasti akumulace energie, agrovoltaiku, výrobu obnovitelného vodíku a pokročilých obnovitelných technologií, a podpoříme české startupy a výzkumné instituce. Rozvoj jaderné energetiky a malých modulárních reaktorů (SMR) vnímáme jako možný doplněk obnovitelných zdrojů, pokud budou splňovat požadavky na bezpečnost, ekonomickou výhodnost a veřejnou kontrolu. Technologie pro zachytávání a využití CO₂ podpoříme pouze v případě obtížně dekarbonizovatelných sektorů a zaměříme se na financování výzkumu a pilotních projektů.

Modernizujeme distribuční soustavu tak, aby umožňovala efektivní řízení decentralizované výroby a spotřeby energie, a reflektovala potřebu flexibility na trhu. Zajistíme lepší propojení s evropskou sítí prostřednictvím rozšíření přeshraniční infrastruktury a účasti Česka na společných projektech například v rámci programu TEN-E. Financování rozvoje OZE a modernizace sítě podpoříme zavedením zelených dluhopisů, veřejně spravovaných crowdfundingových platforem a zvýhodněných úvěrů.