Biodiverzita
Zdravá příroda je základem naší potravinové soběstačnosti, zdraví i odolnost vůči dopadům klimatické změny. Česká krajina se však potýká s degradací ekosystémů, úbytkem rostlinných a živočišných druhů i zhoršováním kvality půdy a vody. Volt Česko prosazuje obnovu přírodních systémů a systematickou ochranu biodiverzity v souladu s Evropskou strategií pro biologickou rozmanitost do roku 2030, nařízením o obnově přírody a dalšími cíli Zelené dohody pro Evropu. Tyto cíle nejsou otravným výmyslem shora, který je třeba „ošvejkovat“, ale základním impulsem, na kterém musíme na národní úrovni dále stavět.
Včasné a poctivé plnění cílů nařízení o obnově přírody v krajině
- Obnova degradovaných ekosystémů: do roku 2030 zahájit aktivní obnovu na 30 % plochy ekosystémů, které nejsou v dobrém stavu, do roku 2050 na 90 % plochy.
- Renaturace vodních toků do přírodě blízké podoby, kdekoli to bude možné a bezpečné – i jako prevence povodní níže po proudu.
- Rozsáhlá opatření pro živočichy a plané rostliny v zemědělské krajině, zastavení úbytku opylovačů.
- Zlepšení stavu českých lesů, zejména státních, z hlediska biodiverzity, například ponecháváním mrtvého dřeva a starých stromů v lesích nebo posunem směrem k přirozenější druhové a prostorové skladbě.
Propojenost a zdraví krajiny
- Reforma systému biokoridorů a biocenter, aby sloužily k obnově krajinné konektivity pro konkrétní ohrožené druhy.
- Povinnost projekčního řešení biokoridorů u velkých infrastrukturních staveb.
Monitoring, financování a participace veřejnosti na obnově přírody
- Posílení integrovaného systému monitoringu biodiverzity, ekosystémových služeb a oceňování přírodních biotopů.
- Posílení kapacit veřejné správy a odborných institucí v oblasti ochrany přírody.
- Participativní přístup: občanská věda, zapojení lokálních komunit do péče o přírodu, otevřená data a transparentní rozhodování.